Náš chovateľský rok

V skratke som sa pokúsila spísať, ako to robíme my. Nie je to univerzálny návod pre chov. Každý chovateľ Vám povie to svoje know how. 
Nemáme pevné oplotenie, ovce chováme v elektrickom oplôtku, ten môžeme podľa potreby rozširovať, alebo skracovať. Pastvinu máme rozdelenú do niekoľkých oddelení, aby sa tráva vždy stihla cca 2 - 3 týždne zregenerovať a potom aj ovciam viac chutí, keď nie je zošlapaná. Priebežne kosíme burinu a trávu, ktorá ovciam nechutí, aby sa ďalej nerozmnožila. Celoročne majú ovce k dispozícii minerílny liz a čerstvú pitnú vodu.
Naše ovce nepravidelne pasiem aj navoľno. Mladé sa učia od starších. Stádo neuteká, krásne sa pasie a keď je čas návratu, bez odvrávania sami cupkajú domov. Ja len za nimi zatvorím bránu :)
 
 
September a október - práve v týchto mesiacoch sa to na našej farme začína. Väčšinou je všade výborná zelená tráva, šťavnaté buriny a kríky, zo stromov padá prvé ovocie. Baran si obchádza bahnice. Občas je v stáde trošku rozruch. Ovoniava a ovoniava a keď si vyberie pripravenú ovečku v ruji, tak sú 1-2 dni nerozlučná dvojka.
 
 
November, december a január - v stáde vládne pokoj. Ovce dopĺňajú ovocné vitamíny a stále sa pasú. V októbri obyčajne stádo ostriháme, aby bola vlna tak akurát. Aby ovce v zime príjemne hriala a aby sa novonarodené jahniatka ľahko dostali po pôrode k vemenu. V decembri dostanú  bahnice na prilepšenie minerálny liz Brebigest pre ľahšie pôrody a zabezpečenie selénu a zinku v mlieku. S ubúdajúcou trávou začíname kŕmiť  lúčnym senom. So stádom zaobchádzame s citom a kľudom, kvôli tehuľkám. 
 Vždy všetkým, ktorí sa rozhodli odchovať si svoje jahniatka, hovorím, že 80 % úspechu odchovu krásnych a zdravých jahniatok je starostlivosť o bahnice počas gravidity. Tie nesmú trpieť nedostatkom v potrave, ani v zdraví ( nesmieme zabudnúť na odčervenie celého stáda. My to robíme po koprologickom vyšetrení trusu u veterinára, aby sme zistili, proti akým parazitom máme odčerviť.),  avšak nesmú byť pretučnelé, musia mať pokoj bez stresu a vhodné miesto pre pôrod. Len potom bahnica úspešne donosí, porodí a odchová jahniatka.
 
Február a marec -  tak práve toto sú u nás mesiace najväčšej práce. Naše stádo je celoročne vonku, avšak s blížiacimi sa pôrodmi bahničky na noc zatvárame do ovčína pre prípad pôrodu, aby sa jahniatka narodili do tepla. Keď ovca cíti blížiaci sa pôrod, už pár dní pred ním sa zdržiava v blízkosti ovčína takmer vždy svoje potomstvo porodí v ňom. Niekoľkonásobné kontroly stáda počas celého dňa sú samozrejmosťou. Dokonca aj nočné kontroly sú u nás normálne. Všetko len pre istotu. 
Ovečky Clun Forest sú výborné matky a pôrody prebiehajú hladko a bez problémov. Občas sa však stane, že jahniatko môže ísť na svet v nesprávnej polohe, zadnými nôžkami alebo s podloženou nožičkou, preto je lešie ovečke opatrne pomôcť zatiahnutím, prípadne narovnaním jahniatka. Nie je hanba zavolať aj odbornú pomoc veterinára, aby všetko dopadlo šťastne.
Záleží od počtu oviec, je dobré mať nachystané tzv. pôrodné boxy. Je to miesto, pre jednu ovcu s dvoma jahniatkami, zhruba 1,5 m x 1 m, môže byť aj väčší, kam umiestnime matku s jahniatkami po pôrode. Tam majú kľud si na seba zvyknúť a ovca aj jahniatka si oddýchnu. Hneď po pôrode ovca jahniatko čistí, olizuje, nasáva jeho pach a doslova mu mrnká. Jahniatko jej odpovedá blačaním. Naučia sa jeden druhého hlas a keby bolo v stáde tristo oviec, vždy sa navzájom nájdu.
Celá naša rodina je unavená, avšak všetku námahu a starostlivosť nám vždy vynahradí pohľad na spokojné, živé a zdravé jahniatka. 
 
 
Marec a apríl -  sú mesiace kŕmenia, hľadania, zahánania a pre mňa fotenia jahniatok. Jahniatka si navyknú na seno a trávu a to všetko pri mlieku od svojich matiek. Jahňatá su pri matkách až do odstavu. V tomto období sú jahniatka spolu s matkami prvý krát odčervené.
 
 
Máj a jún  - mesiace, kedy si trošku vydýchneme. Je nám aj smutno, pretože prvé jahniatka odchádzajú do nových domovou. Ale sme spokojní, lebo sme odchovali ďalšiu zdravú generáciu týchto milých a skromných zvierat.
                                
Júl a august - po odchode jahniat si celé stádo oddýchne a v kľude na pastvine sa ovce zregenerujú a doženú stratené kalórie a sily. Týmto sa končí ďalší chovateľský rok a hor sa do nového.